A A A

Porady

Oszczędzaj wodę pitną

Polacy zużywają średnio 150 litrów wody dziennie. W gospodarstwie domowym aż 35 % wody zużywane jest do mycia, a aż 33 % do spłukiwania toalet. Zakręcenie wody podczas 3 – minutowego mycia zębów pozwala zaoszczędzić aż 15 litrów wody.

Telefon naładowany? – ładowarkę wyjmij z gniazdka!

Jeśli tylko odłączysz telefon od ładowarki, to ona dalej będzie pracować – zużywać prąd czyli podwyższać Wasze koszty i powodować niepotrzebną emisję CO2.

Zreperuj cieknące krany

Jeden nieszczelny, lekko kapiący kran powoduje, że w ciągu doby wycieka około 36 litrów wody.

Gotowanie

Przykrywaj garnek podczas gotowania, a na kawę czy herbatę gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody, ile potrzebują, czyli średnio o 1 litr wody dziennie mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedną trzecią oświetlenia ulicznego w Europie.

Szkło

Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100 watowej żarówki przez 4 godziny.

Wymień uszczelkę

Nieszczelna spłuczka w toalecie powoduje wyciek w ciągu dnia ok. 720 litrów wody, a rocznie 260 metrów sześciennych.

Żarówka

Wymieniając żarówkę na energooszczędną można zaoszczędzić do 50 złotych rocznie.

Oszczędzaj energię

Wyłącz komputer, telewizor i radio, a ładowarkę usuń z gniazda, jeżeli tych urządzeń w tej chwili nie używasz. Wyłącz wszystkie urządzenia biurowe na noc, na weekend oraz podczas dłuższych okresów bezczynności. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania – świecąca dioda na urządzeniu wskazuje , że nadal zużywa ono energię. Wymień żarówki na świetlówki energooszczędne i gaś niepotrzebne światło.

Dom

Nie pozostawiaj zbyt długo otwartego okna. Jeżeli jest Ci za gorąco – zmniejsz ogrzewanie. Wychodzisz z domu – zmniejsz ogrzewanie. Gotuj tylko tyle wody ile wykorzystasz. Gotuj zawsze z pokrywką – będzie szybciej i taniej. Korzystaj z prysznica zamiast kąpieli w wannie. Nie trzymaj lodówki zbyt długo otwartej – będzie potrzebowała więcej energii, żeby znów obniżyć temperaturę.

Komputer

Wyłączając komputer z monitorem na noc można ograniczyć emisje CO2 nawet o pół tony rocznie. Wyłączając drukarkę z trybu czuwania można oszczędzić nawet do 80% kosztów zużycia energii przez to urządzenie.